Ana Sayfa | Ürünlerimiz | Damla Sakızlı | Kafeinsiz Kahve | Sipariş | Sertifikalarımız | İletişim |
Kahvenin Tarihçesi 
Kahvenin Tarihçesi
 
Kahvenin Tarihçesi  »  Kahvenin Tarihçesi
KAHVENİN TARİHÇESİ

Kahvenin orijini kesin olarak bilinmemekle birlikte bir efsaneye göre, o meşhur kahve çekirdeği, 3. Yüzyılın keşişlerinden olan ve Etiyopya'da yaşayan çoban Khaldi tarafindan keşfedilmiştir. Khaidi, keçilerinin parlak, koyu yaprakli bir agaçtaki kirmizi meyveleri yerken çilginca dans ettiklerini görmüs ve kendisi de bunun üzerine o meyvelerden yemis ve uyarici etkisini bizzat gözlemledikten sonra bu keşfini çevresindekilerle paylaşmıştır. Keşişler tarafından değişik metodlar ile kullanılan kahvenin ünü kısa sürede kendi topraklarini aşmıştır. Uyarici etkisi nedeni ile gece boyunca dua eden din adamlarının uyanık kalabilmeleri için vazgeçemediği bir içecek haline gelmiştir. Kahve; Osmanli topraklarında, günün önemli zamanlarında ve önemli günlerde kendine has ritüel ile kullanılan geleneksel bir içecek olarak yerini almıştır. Kahve kültürünün Avrupa'daki gelişimi Kanuni Sultan Süleyman döneminde Viyana Kuşatmasının hemen sonrasında bırakılan kahve çuvalları sayesinde hızlanmış ve akabinde ilk coffe shop Viyana da açılmıştır.


KAHVENİN KİLOMETRE TAŞLARI

- 5-13. yüzyıllar: Henüz sıcak bir içecek olarak kullanılmıyordu. Şaraba benzer bir şekilde suyun içerisinde bekletilerek ( fermantasyon) içiliyordu.
- 15. yüzyıl: Kahve ticareti Arabistan'in Yemen bölgesiyle sınırlıydı.
- 16. yüzyil: Yemen'den bitki çekirdekleri kaçak olarak ülke dışına çıkarıldı. Orta Doğu'nun büyük kentlerinde kahvehaneler açılmaya başladı.
- 1615: Osmanlı'dan Venedik'e ilk parti kahve gitti.
- 1683: Kahve Viyana'ya ulaştı. Bundan kısa süre sonra ilk Viyana kafesi açıldı.
- 1773: Amerikan kolonileri, İngiltere kralı George'un çaya uyguladığı yüksek vergilere baş kaldırdı. "The Boston Tea Party", çayı protesto ederek, kahve içme alışkanlığını başlattı ve kahve gözde bir alışkanlık haline geldi.
- 1800: Kahve önemli bir ihracat ürünü haline geldi ve yetiştirme alanları, dogu yarıküreden batı yarıküreye kadar genişledi.
- 1962: New York'ta ilk Uluslararası Kahve Sözleşmesi imzalandı. Kahve üretimi dengelendi ve fiyatlar ekonomik kurallar içerisinde düzenlendi. 


Copyright 2009, Kafeinsiz Kahve  Tüm Hakları Saklıdır. web tasarım izmir